Buradasınız: Ana sayfa - Anne ve Çocuk Sağlığı - Bebek büyütülürken nelere dikkat edilmeli?

Bebek büyütülürken nelere dikkat edilmeli?

Bebek gelişim süreçleri ve dikkat edilmesi gerekenler

  • Bebeklerin gelişim süreçleri ilk olarak anne karnında başlar. Öncelikle anne rahmine düşer ve yaklaşık kırk hafta yani 9 ay boyunca burada beslenir, büyüme süreci gerçekleşir ve anne karnında korunur. Böylece gelişimini tamamlayarak yaşama uyum sağlama pozisyonuna gelir ve bebek doğar.
  • Bir iki haftalık bebeğin kolları ve bacakları hafif bükük olarak durur. Başını, vücudunu henüz hareket ettiremez. Bebeğinizle duygusal bağı bu dönemde kurmaya başlayın ona şarkılar ninniler söyleyerek sesinizin tınısın alışmasını ve rahatlamasını sağlayın.
  • Bebeğiniz bir iki aylık olduğunda başını dik tutabilecek tat alabilecek ve yavaş yavaş agu-inga sesleri çıkarmaya başlayacaktır. Hafifte olsa gülmelere başlayabilir. Ellerini ve ayaklarını fark etmeye başlayacak ve inceleyecektir. Bu dönemlerde annelerin hareketleri çok nazik ve kibar olmalıdır.
  • Üç dört aylık olmaya başladığında ise yatmaktan sıkılıp etrafı izler ve dolaşmak ister. Gülmesi belirginleşir ve kendisiyle konuşulmasını ister. Ayakları üzerinde bir müddet durabilir ve cisimleri tutmaya çalışır. Tek heceli sesler çıkarmaya başlar. Ellerini kullanmaya başlar birleştirir ağzına götürür.
  • Bebeğiniz 5-6  aylık olduğunda ise renkleri cisimleri ayırt edebilir insanları yavaş yavaş tanımaya başlar. Kişiliği belirginleşmeye başlar yana öne dönebilir. Destekle oturmaya çalışır. İleri atılır emeklemeye bir şeylere ulaşmaya çalışır. Anneyi takip eder ve inceler. Çığlık atmaya başlar. Diş patlamaları olur. Ellerini veya eline verilen cisimleri emmeye başlar.  Tabi 6 aya gelene kadar sık sık emzirilmelidir. 6 aydan sonra doktorunuzun tavsiyesi üzerine ek gıdaya başlanabilir.
  • 9 aylık olduğunda ise ellerini tuttuğunuz an ayağa kalkmaya çalışır, oyun ister. Anne baba mama gibi yavaş yavaş konuşmaları görülür. Emeklemeler görülür hatta bazı çocuklarda ufak adımlar bile gerçekleşir. Emekleyerek eşyalara tutunup kalkmaya çalışırlar ve cisimleri artık tanır ve iyice kavrarlar. Duygusal bağları oluşur. Bir cismi elinden alıp vermediğinizde ona karşı tepki oluşturarak ısrarla onu almak ister.
  • 1 yaşını tamamlayınca da tek başına adımlar atabilir ve birkaç farklı kelimeler de öğrenebilir anne baba dışında. Oyuncaklarla oynamaya başlar size verir geri alır. Anlama kavarama yeteneği daha çok gelişir. Çocuğunuzla kuracağınız iletişiminiz sizin açınızdan çok önemlidir. Nasıl ve neye göre davranırsanız ona göre alışıp aynı şekilde devam eder. Örneğin uyku düzeni emme süresi hareketlerine karşı vermiş olduğunuz davranışlar..
  • 2 -3 yaşlarına geldiğinde de artık koşabilir yürüyebilir konuşabilir yiyeceklerini kendi yemek ister ve karakterleri gelişmeye başlar. Sürekli hareket ve koşturma halinde olabilir hatta bazı çocuklar hiper aktiflik boyutunda olabilir. Cinsiyetinin farkına varır. Tamamen gerçekçi davranır. Benliği oluşur. Paylaşmayı pek bilemezler ve her şeyi benim diye sahiplenme duyguları oluşur. Süt dişlerinde düşme olabilir, merdivenleri inip çıkar. Boya kağıt kalem gibi cisimlerle ilgilenmeye başlar. Yavaş yavaş sakin ve uyumsallaşmaya başlar. Oyun arkadaşları ister. Kreş yaşları da 3 yaş için uygundur. Çünkü bu yaş da edindiği bilgiler akılda fazlasıyla etkili bir biçimde kalır. Merak edip sorular sorar. Anne babalara da düşen sabırla anlayabileceği cevaplar vererek merak duygularını gidermek olmalıdır. Tabi bu süreçler için de belirli periyotlarla çocuk doktorlarına gidilip gelişiminin düzenli ve yolunda olup olmadığı kontrol altında tutulmalıdır.


Etiketler:, ,


Yorum yapın

Sağlık ve Tıp minoxidil Sakal Çıkarıcı minoxidil