Buradasınız: Ana sayfa - sağlıklı zayıflama - Kilo Aldıran İlaçlar

Kilo Aldıran İlaçlar

Kilo aldıran ilaçlar

Amerika’nın en ünlü sağlıklı zayıflama kliniği olan Baltimore Johns Hopkins Kilo Yönetim Merkezi’nin yaptığı araştırmada, bazı ilaçların yan etki olarak kilo aldırdığı gözlemlenmiştir. Şimdi kilo aldıran ilaçları tanıyalım

Paxil 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

1. Paxil (paroksetin)

Paxil, (SSRI) grubu bir antidepresan ilaçlarından bir tanesidir. Benzer yapıdaki ilaçların aksine kilo aldırır.

Depakote 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

2. Depakote (valproik asit)

Depakote genellikle migren şikâyeti olan hastalara verilir. 2007 yılında yapılan bir klinik çalışmada bu ilacın daha çok kadınlarda kilo yaptığı gözlemlenmiştir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, metabolizmayı etkileyerek iştah açtığı kaydedilmiştir.

Prozac 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

3. Prozac (fluoksetin)

(SSRI) grubu bir antidepresandır. Kısa vadeli kullanımda kilo kaybı yaptığı gözlemlensede uzun vadeli kullanımlarda tam tersi etki yaptığı bulgusuna varılmıştır.

Remeron 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

4. Remeron (mirtazapin)

Remeron da antidepresan ilaçlar arasındadır, iştah artırıcı özelliği nedeniyle kilo artışına yol açabilir. Yaşlıların iştahını arttırmak için de kullanılır.

Zyprexa 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

5. Zyprexa

Ağır dereceli psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır (şizofreni gibi). Klinik çalışmalarda Zyprexa kullanan hastalarda gözlenen yan etkiler yalnızca somnolans ve kilo artışıdır. Tedavi öncesinde vücut kütle indeksinin (VKİ) düşük olması ya da başlangıç dozlarının 15 mg veya üzerinde tutulması ile kilo alımı arasında ilişki saptanmıştır. Halsizlik, iştah artışı ve uyuşukluk ile bağlantılı olarakta kilo artışına sebep olur.

Deltasone 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

6. Deltasone

Ülkemizde çok kullanılmasada listemize yazmakta fayda bulduk uzun vadeli kullanımda kilo aldırdığı saptanmıştır.  Bu ilacın yan etkilerinden korunmak için; egzersiz, diyet,ve bazı durumlarda metformin takviyesine başvurabilirsiniz.

Thorazine 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

7. Thorazine 

Klorpromazin içeren antipsikotik (şizofreni) ilacıdır. Kilo aldırdığı sıklıkla gözlemlenmiştir.

Elavil Endep Vanatrip 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

8. Elavil, Endep, Vanatrip (amitriptilin)

Antidepresan özelliği olan ve migren tedavisinde de kullanılan elavil, kilo aldıran ilaçlar arasındadır. Dopamin ve asetilkolin gibi enerji ve iştah ile ilgili nörotransmitterleri etkileyen elavil,  uzun süreli kullanımlarda vücut ağırlığının %5 i kadar kilo aldırabilir.

allegra allergy 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

9. Allegra

Beyindeki gıda tüketim mekanizmasını etkileyerek kilo alımına neden olabilir. Allegra genellikle alerji hastalarının tedavisinde kullanılıyor.

diabinesse 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

10. Diabinese, Insulase (klorpropamid)

Bazı diyabet ( şeker hastalığı ) ialçları kilo kaybına neden olurken bazıları da kilo aldırır.  Diabinese kan şekerini düşürüp iştahı arttıran bir etkiye sahiptir ve kilo yapan ilaçlar arasındadır.

insülin 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

11. İnsülin

İnsülin kilo artışına sebep olabilir. Bir araştırmada insülin alan insanlar 3 yıl boyunca gözlemlenmişlerdir ve ortalama 11 kiloluk bir artış görülmüştür.

tansiyon 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

12. Tenormin (atenolol)

Sosyal anksiyete ve tansiyon tedavisinde kullanılır. Kalori yakımını yavaşlatır ve halsizlik hissi verir. Kilo aldıran ilaçlar arasındadır.

Dogum Kontrol Hapi 150x150 Kilo Aldıran İlaçlar

Sponsor bağlantılar

13. Doğum Kontrol hapları

Doğum kontrol hapları uzun yıllar kilo aldırmakla suçlanmıştır. Ancak bu doğru değildir. Doğum kontrol hapları kilo aldırmaz ama dpma  (depo medroksiprogesteron asetat  ) değerlerinde artışa neden olabilir, dpma değerlerindeki artış ise kilo almaya meğilli obez kadınlar üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Sonuç itibari ile fazla kilonuz yoksa doğum kontrol haplarından çekinmenize de gerek yok, fazla kilolarınız var ise doğum kontrol hapları kilonuza kilo katabilir, bunun için doğum kontrol hapı kullanıyorken dpma değerlerinizi düzenli ölçtürmenizde fayda vardır.

Bir önceki makalemizde yayınlamış olduğumuz 5 aylık bebek konu başlıklı yazımızda 5 aylık, bebek bakımı ve beslenme konusu hakkında bilgiler verilmiştir..

Etiketler:, , , , ,


Yorum yapın

Sağlık ve Tıp minoxidil Sakal Çıkarıcı minoxidil katarakt