Buradasınız: Ana sayfa - Genel Sağlık - Parkinson Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson hastalığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Beynin alt kısmını oluşturan gri bölge hücrelerinin çekirdeklerinin bozukluğu ile meydana gelmektedir. Adını hastalığı ilk defa bulan James Parkinson’dan almıştır. Genellikle orta yaştaki bireylerde görülen ilerleyici bir hastalıktır. Bölgedeki hücrelerde bozukluğunun sebebi tam olarak bilinememektedir. Fakat nedenleri konusunda bazı ipuçları vardır.

Parkinson hastalığının nedenlerinden daha doğrusu hastalığa hazırlayıcı bir ortam sunan nedenlerden kısaca bahsedelim. Genetik olarak hastalığa bir yatkınlığın olduğu belirlenmiştir. Ailesinde bu hastalık olan bireylerin hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazladır. Geçirilmiş beyin enfeksiyonları hastalığın oluşumunu hızlandırmaktadır. Yine bazı ilaçlar Parkinson hastalığı oluşumunu tetiklemektedir. Hastalığın diğer nedenleri arasında arteioskleroz, travmalar, bazı zehirlenmeler, tümörler ve alyuvarlardaki artış sayılabilmektedir.

Sponsor bağlantılar

Parkinson hastalığının ana belirtileri titreme, hareketlerde durağanlık ve sertliktir. İlk ortaya çıkan belirti genellikle titremedir. Ellerde; özellikle de tek elde başlayan bir titreme söz konusudur. Zamanlar diğer ele ve bacaklara da bu titreme geçebilir. Hastalıktan vücudun bir tarafı genellikle daha fazla etkilenir ve genellikle tek taraflı olarak hastalık ilerler. Tabi daha sonra karşı taraf ele ve bacaklara da belirtiler geçebilir. Titreme uyurken kaybolmaktadır. Yorgunluk, sinir ve stres ise titremeyi artırmaktadır. Sertlik özellikle boyun bölgesindeki kasları etkilemektedir. Aynı zamanda bel kemiklerindeki kasları da etkiler. Bu durumda hafif kambur görünümüm belirtiler arasına girer. Hasta küçük adımlarla ve sendeleyerek yürür. Yazı yazarken vb. durumlarda düzen yoktur. Yüz bölgesindeki kasların etkilenmesi sonucu yüzde mimikler ve tikler meydana gelebilir. Konuşurken de normalin dışında farklılıklar söz konusudur. Monoton bir konuşmasının yanı sıra özellikle son heceleri tekrar etme söz konusu olabilir. Yine gözlerde de etkilenme görülebilmektedir.

Tedavide ilk aşama hastayı çeşitli aktivitelere yönlendirmek asosyal olmaktan korumaktır. Çünkü Parkinson hastalığına yakalanmış birçok kişide asosyallik görülmekte ve bu durumda hastalığın ilerlemesi hızlanmaktadır. Sonrasında ise cerrahi tedavi ile titreme düzeltilir. Hasta bölge özel elektrolitler ve alkol ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Cerrahi müdahale titremeleri azaltsa da sertlikte ve hareketlerde çok fazla olumlu etkili olamamaktadır. Diğer önemli tedavi ise; medikal tedavidir. Parkinson hastalığında asetilkolin adı verilen madde ile dopamin adı verilen maddenin dengesi bozulmuştur. Parkinson hastalarında asetilkolin oranı dopamine göre artmaktadır. Yani asetilkolin lehine dengede bir bozulma olduğundan dolayı; tedavide eksik dopaminin yerine konması gerekmektedir. Normal olarak sentetik dopamin beyine geçememektedir. Çünkü kan-beyin bariyeri adı verilen bölge bunun geçişini engellemektedir. Fakat L-Dopa adı verilen maddenin bulunması ile bu sorun çözülmüştür. L-Dopa kan beyin bariyerini geçer ve sonrasında dopamine dönüşür. Bunun dışında bromokriptin gibi ilaçlarda yardımcı olarak tedaviye katılabilmektedir.

Etiketler:, , , ,


Yorum yapın

Sağlık ve Tıp minoxidil Sakal Çıkarıcı minoxidil